parać się, porać się

Szanowni Państwo,

czy poprawne jest zdanie: „Cały czas param się z problemami”? Mówi się „Muszę uporać się z problemem” lub „Uporałam się z problemem”. Dla mnie oznacza to uporać się raz i koniec. Natomiast, jeśli te problemy występują ciągle, czy w tym wypadku poramy, uporamy się z problemami?

Z góry dziękując za odpowiedź, serdecznie pozdrawiam

Maria

Parać się czymś (nie: z czymś) znaczy zajmować się tym, zwykle zawodowo: „Po wojnie parało się murarką też kilka kobiet” (Inny słownik języka polskiego PWN). Porać się z czymś to z trudem dawać sobie z tym radę. Dokonanym odpowiednikiem tego książkowego czasownika jest uporać się.

Tak więc pierwsze z podanych przez Panią zdań jest niedobre: powinno zawierać czasownik porać się, nie parać się. Kiedy osoba, która tak mówi, rozwiąże swoje problemy, będzie mogła powiedzieć: „Wreszcie uporałam się z problemami”.

Mirosław Bańko