pasjonat

Witam serdecznie!
Mam dylemat. Moja polonistka twierdzi, że człowiek, który ma jakąś pasję, np. zbiera znaczki, to pasjoner, a pasjonat to wg niej człowiek wpadający w pasję. To drugie się zgadza, ale wytłumaczenia pasjonera nie znalazłam w żadnym słowniku.
Proszę o pomoc! :)
Pozdrawiam…
Olga Cichocka
Ja też o pasjonerze słyszę po raz pierwszy, choć oczywiście takie słowo mogłoby istnieć, ba – jest nawet poprawnie zbudowane, por. analogię: kolekcjonować – kolekcjoner i pasjonować – pasjoner.
Pasjonat dawniej oznaczał człowieka wpadającego w pasję, dziś częściej nazywa kogoś, kto MA pasję. To drugie, nowsze znaczenie wciąż niektórych razi, warto więc pamiętać o wyrazach synonimicznych: entuzjasta, miłosnik, zapaleniec, fanatyk, a w niektórych wypadkach po prostu hobbysta.
Mirosław Bańko, PWN