passacaglia

SJP Szymczaka i WSWO PWN notują wyraz passacaglia jako słowo występujące wyłącznie w liczbie mnogiej, podając odmianę D. ~liów. Tymczasem wszystkie słowniki ortograficzne, jakie przejrzałem (w tym m.in. WSO PWN), podają, że wyraz ten występuje w liczbie pojedynczej, w rodzaju żeńskim. Podobnie sugerują znaczenia we wcześniej podanych słownikach i w encyklopedii PWN. Proszę opinię w tej sprawie.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Passacaglia to, bez wątpienia, rzeczownik rodzaju żeńskiego liczby pojedynczej. Błąd u Szymczaka, powtórzony w WSWO, trudno wytłumaczyć. Może powstał wskutek złudnego podobieństwa do rzeczowników typu juwenalia. Pozostaje nam tylko posypać głowę popiołem.
Lidia Wiśniakowska, PWN