pedał

Witam!
Na forum internetowym rozgorzała dyskusja, czy słowo pedał (w odniesieniu do homoseksualisty) powinno być używane czy nie (albo raczej: czy używanie tego słowa jest naganne, czy też nie)? Czy jeśli ktoś określa siebie mianem pedał w sposób ironiczny, to czy to jest w porządku? I w końcu – czy jeśli słowo to używane jest w znaczeniu żartobliwym, ironicznym, to czy wulgarne znaczenie tego słowa przestanie się doń odnosić? Czy nadal jest to wulgaryzm w tej sytuacji?
Pozdrawiam serdecznie.
Nie sądzę, żeby to słowo było wulgarne. Na pewno jest obraźliwe i ktoś, kto nazywa kogoś innego w taki sposób, powinien się liczyć z konsekwencjami. A jeśli jakaś osoba tak mówi o sobie? No cóż, zabronić jej tego nie można, ale przychodzi do głowy pytanie, czy na pewno rozumie ona to słowo i jego pejoratywny wydźwięk.
Mirosław Bańko