pełne czy skrócone nazwy instytucji?

Szanowni Państwo,
chciałbym powrócić do nazw instytucji. Moje pytanie dotyczy sytuacji, gdy mamy nazwę Instytut im. prof. med. Jana Kowalskiego. Czy dopuszczalny jest w korespondencji, logo czy też stopce adresowej zapis opuszczający którąkolwiek część tej nazwy? Czy można też zapisać tylko z pierwszą literą imienia, tzn. Instytut im. prof. med. J. Kowalskiego? Zapis ten wydaje się dziwny, chociaż Słownik poprawnej polszczyzny [pod red. W. Doroszewskiego – Red.] podaje przykład w haśle imię –: „imienia M. Konopnickiej”.
Rozumiem, że chodzi o skrócenie imienia. Imiona często bywają skracane, ale najistotniejszy jest kontekst. W tekstach oficjalnych wskazane jest skracanie ostrożne.
Jeśli oficjalna nazwa, którą poświadczają odpowiednie dokumenty założycielskie, ma formę taką, jak podana, należy ją w oficjalnych dokumentach zachować. W związku z tym odradzam skracanie tej nazwy w podanych wypadkach, bo nie wiadomo, czemu miałoby to skracanie służyć.
Dziś korespondencja urzędowa odbywa się prawie wyłącznie na podstawie elektronicznej, a to oznacza, że korzyść ze skrótu bywa bardzo problematyczna, skoro odpowiednią nazwę można skopiować w edytorze.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski