peloteza

Dzień dobry.
Szukam etymologii słowa peloteza (peloteza, jak notują słowniki techniczne, inaczej zgniatarka, służy do ugniatania płatków mydlanych w jednolity blok). Nazwa w ogóle nie brzmi technicznie, zaś najbliższy trop doprowadził mnie do francuskiego słowa pelote (=poduszeczka)… Byłbym wdzięczny za pomoc w rozszyfrowaniu pochodzenia pelotezy.
Pozdrawiam.
W wyrazie peloteza można wyodrębnić dwa morfemy genetycznie związane z wyrazami greckimi: pelo-, z grec. pelós ‘glina, muł’ oraz -teza, z grec. thesis ‘położenie, stwierdzenie’; por. analogiczne proteza z grec. prós-thesis ‘przyłożenie, uzupełnienie, dodatek’. Wyrazy te nie zostały utworzone w języku polskim bezpośrednio od wyrazów greckich, lecz zapożyczone z innych języków (francuskiego czy niemieckiego).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski