pendrive jak banan

Mam komputer, ale nie mam komputera. A jak to jest z innymi rzeczownikami?
Mam pendrive/pendrive’a, nie mam pendrive’a.
Mam laptop/laptopa, nie mam laptopa.
Mam Facebook/Facebooka, nie mam Facebooka.
Dostałem e-mail/e-maila, nie dostałem e-mail/e-maila.
Dostałem SMS/SMS-a, nie dostałem SMS/SMS-a.
Nie wierzę, aby Pan nie dostał e-mail (!) i aby Pan nie dostał SMS (!). Ze wszystkich wymienionych tylko te dwie konstrukcje są niepoprawne. Dopełnienie biernikowe po negacji regularnie zamienia się na dopełniacz, ale niektóre bierniki są równokształtne z dopełniaczem i stąd pozorne nielogiczności w Pana zestawieniu.
W języku potocznym wymienione rzeczowniki mają biernik liczby pojedynczej równy dopełniaczowi, w języku oficjalnym ich biernik może być równy mianownikowi. Pod tym względem np. pendrive podobny jest do banana, por. fikcyjny dialog, w którym pytanie zadane jest zwykłą, codzienną polszczyzną, a odpowiedź jest dość wyszukana: „Chcesz banana? – Owszem, ale bądź łaskaw pokroić mi banan w plasterki”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski