pięć osób

Szanowna Ekipo Poradni,
która opcja jest poprawna: „Pięć osób, które odpowie na pytanie, dostanie nagrodę” czy „Pięć osób, które odpowiedzą na pytanie, dostaną nagrodę”?
Pozdrawiam,
Weronika
Drugie zdanie jest niegramatyczne, błąd widać, jeśli dla skupienia uwagi pominiemy zdanie podrzędne: „Pięć osób (..) dostaną nagrodę”. Można je poprawić i powiedzieć: „Pięć osób, które odpowiedzą na pytanie, dostanie nagrodę”.
Zdanie „Pięć osób, które odpowie na pytanie, dostanie nagrodę” jest też dobrze zbudowane. Różnica między nimi polega na tym, że raz zaimek który uzgadnia się z liczebnikiem, por. „Pięć (…), które odpowie (…)”, a raz z rzeczownikiem, por. „(…) osób, które odpowiedzą (…)”. Liczba czasownika w zdaniu podrzędnym w obu wypadkach musi się dostosować do liczby zaimka.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski