pięćdziesiąci

Szanowni Państwo,

od jakiegoś czasu próbuję znaleźć odpowiedź na pewne nurtujące mnie pytanie. Jaka jest poprawna forma wyrazu: pięćdziesiąci czy pięćdziecięci? Chciałbym użyć to słowo w kontekście: „Ja jestem pięćdziesiąty, a oni są pięćdziesiąci/ęci pierwsi”.

Z wyrazami szacunku

Nikodem

Przywołany w pytaniu liczebnik porządkowy ma w mianowniku liczby mnogiej formy pięćdziesiąci (rodzaj męskoosobowy) oraz pięćdziesiąte (rodzaj niemęskoosobowy).

Adam Wolański