pielgrzym po świecie

Na pomniku widnieje napis „Bojownikom o wolność”, a książka nosi tytuł „Jan Paweł II – pielgrzym po świecie”. Kiedy takie połączenia rzeczownika z przyimkiem są poprawne? Nie mówimy przecież lekarze na wątrobę (od leczyć kogoś na wątrobę) ani pracownicy nad książką (od pracować nad książką).
Nie ma tu wyraźnych kryteriów wewnątrzjęzykowych, więc na Pana pytanie: „Kiedy…?”, mogę odpowiedzieć tylko: „Wtedy, gdy efekt nie budzi naszych oporów ani wątpliwości”.
Wprawdzie nie ma lekarza na wątrobę, ale jest lekartswo na wątrobę. Można być bojownikiem o coś – język polski dostarcza na to wielu dowodów – ale pielgrzym po świecie to konstrukcja rzadka, oryginalna i wynalazcza (choć niewykluczone, że niezależnie od siebie wynalazły ją różne osoby). Tytuł książki powienien nie tylko informować, ale i przyciągać uwagę. Jeśli „Pielgrzym po świecie” nie budzi natychmiastowego oporu, a tylko nakłania do zastanowienia, to znaczy, że jest to tytuł udany.
Mirosław Bańko, PWN