piętnaście

Witam,
moje pytanie dotyczy wymawiania nazw liczb, a konkretniej 15. Poprawny zapis to piętnaście, jednak przyjęło się wymowę pietnaście. Czy wymawianie tej nazwy dokładnie tak, jak się ją pisze, tj. piętnaście jest wielkim błędem? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Gdyby ktoś słowa piętnaście wymawiał „dokładnie tak jak się pisze”, to wszyscy byśmy zgodzili się natychmiast, że mówi nienaturalnie. W polszczyźnie bowiem nie wymawia się nosowej samogłoski przed zwartą spółgłoską. Nosówka w takim kontekście brzmi jak połączenie samogłoski ustnej ze spółgłoską nosową, np. [tempy], [tendy], [gjońć], [goroncy]. W liczebniku piętnaście dochodzi dodatkowo do uproszczenia grupy spółgłoskowej i zamiast pedantycznego [pjentnaśće] słyszy się zazwyczaj [pjetnaśće]. Jest to wymowa zgodna z normą, ta zaś, którą wyżej określiłem jako pedantyczną, jest w słownikach poprawnej polszczyzny oceniana jako błąd.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski