piorun sycylijski

Skąd pochodzi wyrażenie piorun sycylijski i od jak dawna funkjonuje w języku polskim? Czy występowało w literaturze?

Alina Żołnierkiewicz

Piorun sycylijski, mimo że tak dobrze określa porażającą, nagłą miłość, rzadko jest używany w języku. Występuje natomiast w literaturze przedmiotu. Lew Starowicz (Słownik encyklopedyczny „Miłość i seks’’) etymologię tego wyrażenia tłumaczy obyczajowością mieszkańców Sycylii, gdzie emocje są tłumione, a erotyzm bywa namiętny i skryty.

Porada opublikowana: 26.09.2003

Maria Krajewska, WSz PWN
    Piorun sycylijski to określenie z „Ojca chrzestnego” (Michael zakochuje się od pierwszego wejrzenia w Apolonii) https://www.urbandictionary.com/define.php?term=thunderbolt

    Hanna Szarafińska