pisownia dat

pisownia dat
31.03.2004
31.03.2004
Szanowni Państwo,
Zwrócono mi uwagę, że niepoprawnie zapisuję daty, wpisując miesiąc cyfrą rzymską i rozdzielając cyfry kropką. Tymczasem zapis taki był stosowany w mojej rodzinie od lat, jeszcze przez mojego śp. Dziadka, kształconego w przedwojennych szkołach. Czy stosowany przeze mnie zapis jest rzeczywiście niepoprawny, czy raczej rzadziej spotykany lub może archaiczny? Przyznam, że ciężko byłoby mi przyzwyczaić się do rozdzielania dat spacją.
Z poważaniem,
Łukasz Kozicki
Jak rozumiem, pisze Pan np. 1.IV.2004, a nie 1 IV 2004, jak chcą wydawnictwa poprawnościowe. Jeśli czyni Pan tak w prywatnych notatkach albo w prywatnej korespondencji, to nic nie szkodzi. Gdyby natomiast używał Pan zapisów z kropką w tekstach publicznych, to może się Pan narazić na zarzut popełniania błędu ze strony niektórych osób (co zresztą już się stało). Mnie osobiście kropka w dacie zapisanej z liczbą rzymską nie razi i myślę, że normalizowanie każdego szczegółu naszych zachowań językowych nie jest potrzebne. Muszę się jednak liczyć też z opiniami innych osób, kształtowanymi przez wydawnictwa normatywne. Nie wszystko warto kontestować, lepiej więc zachowajmy siły do innych, pożyteczniejszych działań.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!