pisownia dat

Szanowni Państwo,
Zwrócono mi uwagę, że niepoprawnie zapisuję daty, wpisując miesiąc cyfrą rzymską i rozdzielając cyfry kropką. Tymczasem zapis taki był stosowany w mojej rodzinie od lat, jeszcze przez mojego śp. Dziadka, kształconego w przedwojennych szkołach. Czy stosowany przeze mnie zapis jest rzeczywiście niepoprawny, czy raczej rzadziej spotykany lub może archaiczny? Przyznam, że ciężko byłoby mi przyzwyczaić się do rozdzielania dat spacją.
Z poważaniem,
Łukasz Kozicki
Jak rozumiem, pisze Pan np. 1.IV.2004, a nie 1 IV 2004, jak chcą wydawnictwa poprawnościowe. Jeśli czyni Pan tak w prywatnych notatkach albo w prywatnej korespondencji, to nic nie szkodzi. Gdyby natomiast używał Pan zapisów z kropką w tekstach publicznych, to może się Pan narazić na zarzut popełniania błędu ze strony niektórych osób (co zresztą już się stało). Mnie osobiście kropka w dacie zapisanej z liczbą rzymską nie razi i myślę, że normalizowanie każdego szczegółu naszych zachowań językowych nie jest potrzebne. Muszę się jednak liczyć też z opiniami innych osób, kształtowanymi przez wydawnictwa normatywne. Nie wszystko warto kontestować, lepiej więc zachowajmy siły do innych, pożyteczniejszych działań.
Mirosław Bańko