pisownia inicjałów imion

2 grudnia pojawiło się pytanie dotyczące wymowy inicjału nazwiska Gromosława Cz. Poradnia udziela wyczerpującej odpowiedzi na temat nazw liter, nie wspominając o uchwale ortograficznej Rady Języka Polskiego w sprawie pisowni inicjałów (przyjętej dn. 7 maja 2004 r.), zgodnie z którą powinniśmy pisać Gromosław C. Chciałabym się dowiedzieć, czy ustawa ta jest obowiązująca.
Teoretycznie zasada taka obowiązuje, w praktyce nie jest stosowana, por. A. Wolański, Edycja tekstów, przypis na s. 89. Na razie zapisy typu Cz. Miłosz na C. Miłosz poprawiają tylko gorliwie redaktorzy i korektorzy – z obawy, że jeśli tego nie zrobią, to (nad)gorliwi czytelnicy posądzą ich o niekompetencję. Wielu wybitnych językoznawców głosiło pogląd, że w sprawach poprawności językowej uzus jest ostatecznym prawodawcą. Moim zdaniem dotyczy to nawet pisowni: nie powinno się jej normalizować wbrew obowiązującym zwyczajom ortograficznym.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski