pisownia rzeczowników od nazw wlasnych

Jak należałoby napisać: samochody nazywane szrekami (shrekami), froterki nazywane kaśkami itd.? Duży problem sprawiają mi rzeczowniki, których nazwy potoczne są utworzone od imion własnych.
Serdecznie pozdrawiam
Wyrazy pospolite pochodzące od nazw własnych zapisujemy małymi literami, np. echo (od imienia nimfy z mitologii greckiej), ford (samochód marki Ford). Jeśli szrek to określenie samochodu, a kaśka – froterki, należy te wyrazy pisać małymi literami, nie są to przecież nazwy własne, lecz wyrazy pospolite od nich utworzone.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski