pistolet, kaliber 40

Szanowni Państwo,
czy w sformułowaniach typu „Trzymał w ręku pistolet kaliber 40” lub „Oddała strzał z rewolweru kaliber 12” poprawne jest użycie słowa kaliber w mianowniku, czy też należy zastosować tu dopełniacz: pistolet kalibru 40?
Z góry dziękuję za pomoc
Są podobne konstrukcje, które nie rażą: „Siedzieli przy kominku, pijąc wino, rocznik 1930” (M. Nurowska), „Papierosy ładuje się do luźnych dresów. Osiem kartonów do nogawek, i w rajstopy rozmiar XXL, dwa na klatę, luźne paczki pod czapkę i do torebki” (Polityka). W przykładach tych, zacytowanych z NKJP, pozostawiłem oryginalną interpunkcję, gdybym jednak sam miał użyć interesującej Panią konstrukcji, to między słowem pistolet a słowem kaliber umieściłbym przecinek (analogicznie między wino i rocznik oraz między rajstopy i rozmiar). W konstrukcjach z zależnym dopełniaczem, tj. pistolet kalibru 40, wino z rocznika 1930, rajstopy rozmiaru XXL, przecinek byłby oczywiście niepożądany.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski