pistolet, kaliber 40

 
pistolet, kaliber 40
24.01.2013
Szanowni Państwo,
czy w sformułowaniach typu „Trzymał w ręku pistolet kaliber 40” lub „Oddała strzał z rewolweru kaliber 12” poprawne jest użycie słowa kaliber w mianowniku, czy też należy zastosować tu dopełniacz: pistolet kalibru 40?
Z góry dziękuję za pomoc
Są podobne konstrukcje, które nie rażą: „Siedzieli przy kominku, pijąc wino, rocznik 1930” (M. Nurowska), „Papierosy ładuje się do luźnych dresów. Osiem kartonów do nogawek, i w rajstopy rozmiar XXL, dwa na klatę, luźne paczki pod czapkę i do torebki” (Polityka). W przykładach tych, zacytowanych z NKJP, pozostawiłem oryginalną interpunkcję, gdybym jednak sam miał użyć interesującej Panią konstrukcji, to między słowem pistolet a słowem kaliber umieściłbym przecinek (analogicznie między wino i rocznik oraz między rajstopy i rozmiar). W konstrukcjach z zależnym dopełniaczem, tj. pistolet kalibru 40, wino z rocznika 1930, rajstopy rozmiaru XXL, przecinek byłby oczywiście niepożądany.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!