pisze się

Na jednym z forów internetowych znalazłam taką wypowiedź: „Pożeglowaliśmy tam i spowrotem”. Skomentowałam to w taki sposób: „Pisze się Z POWROTEM”. Ku mojemu zdziwieniu moja reakcja spotkała się z falą krytyki. Osoba, która opublikowała słowo spowrotem, uważa, że niepoprawnie użyłam wyrażenia pisze się. Bardzo proszę o Państwa komentarz.
Nie ma nic złego w konstrukcjach typu pisze się, mówi się, czyta się, robi się. Wskazują one na osobowego, ale nie określonego bliżej zbiorowego sprawcę, który zgodnie z pewnym zwyczajem pisze, mówi, czyta, robi coś itd. Zdanie „Pisze się z powrotem” znaczy więc: 'Zgodne z przyjętym zwyczajem jest pisanie z powrotem'.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski