plac i rynek

Dzień dobry!
Proszę o wyjaśnienie prawidłowej pisowni zwrotu na (przy) placu Kościeleckich 8. W Państwa poradni znalazłam zwrot na rynku jako bardziej prawidłowy niż przy rynku. Czy ta zasada dotyczy również określenia na placu Kościeleckich 8?
Dziękuję
Hanna Wojciechowska-Świeciak
Mieszkamy w rynku albo przy rynku. To drugie sformułowanie jest niejednoznaczne, może bowiem oznaczać, że mieszkanie znajduje się w domu przylegającym do rynku albo nieco dalej, w pobliskiej uliczce. Poradniki językowe podają, że można też mieszkać na rynku, ale korpus PWN tego nie potwierdza. Wyrażenie mieszkać na rynku może trafnie charakteryzować sytuację osoby bezdomnej. Jako synonim wcześniej wymienionych określeń jest nieco potoczne.
Z placem jest trochę inaczej. Możemy mieszkać na placu (tu korpus daje wiele poświadczeń) albo przy placu (z tą samą niejednoznacznością, co poprzednio). Nie możemy mieszkać w placu. Różnica między rynkiem a placem, dotycząca występowania odpowiednich wyrazów z przyimkiem w, polega najwyraźniej na tym, że rynek jesteśmy skłonni wyobrażać sobie jako przestrzeń zamkniętą, a plac raczej nie.
Mirosław Bańko, PWN