place

W Poradni wielokrotnie pojawiał się wątek dotyczący pisowni wyrazu plac, np. plac Defilad, plac Czerwony, plac Wacława, plac Na Rozdrożu, plac Bankowy itd. Czy w języku polskim istnieje jakaś nazwa placu, w której wyraz plac wchodzi w skład nazwy własnej i jest pisany od dużej litery?
Dziękuję za odpowiedź.
Pisownia wyrazu plac w nazwach miejscowych podporządkowana jest tej samej regule co np. pisownia wyrazu ulica. Nikt nie kwestionuje faktu, że wyraz ten w nazwach pisze się małą literą, choć i tu dopuszczalny (choć nie stosowany) jest zapis literą wielką. Rzeczownik plac zapisujemy podobnie, tzn. praktycznie zawsze literą małą, a jeśli jest jakiś wyjątek, dysponent odpowiedniej nazwy powinien to wyraźnie zaznaczyć, np. stosując taki zapis konsekwentnie, ale ze świadomością, że dopuszczalny jest też zapis wariantywny. Zauważyłem na przykład, że nazwę poznańskiego Placu Wolności zapisuje się z reguły wielkimi literami. Należy rozumieć, że pierwszy wyraz uznaje się za integralną część nazwy, co podkreśla zapis. Mimo to nie można uznać za błędny zapis pierwszego wyrazu od małej litery.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski