płacić cenę

Chciałem się spytać, czy powiedzenie płacić cenę jest poprawne ? Możemy powiedzieć: „Za wszystko płacimy jakąś cenę, ale nie wszystko jest tej ceny warte”? Da się w ogóle płacić cenę?
Zwrot ten jest używany zarówno dosłownie, jak i przenośnie. Oto dwa przykłady z Narodowego Korpusu Języka Polskiego: „Aukcja wielu przedmiotów. Wygrywają osoby płacące cenę równą lub wyższą od oczekiwanej przez sprzedającego” (Enter), „Pokutuje jednak przekonanie (…), że Serbowie płacą cenę za odrzucenie imperializmu amerykańskiego” (Polityka).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski