płeć mocniejsza genetycznie

Dzień dobry.
Mam dwa pytania. Pierwsze z nich dotyczy zwrotu płeć mocniejsza genetycznie: czy jest on poprawny? Ja sama odczuwam go jak jakiś nieopatrzny zgrzyt językowy i nie wiem, co z nim zrobić.
Drugie z moich pytań dotyczy zwrotu włosy chowa pod hełm. Słownik nie rozstrzygnął jednoznacznie moich wątpliwości i nie wiem, czy powinno się tu zastosować biernik czy narzędnik.
Za odpowiedź dziękuję z góry.
Anna R.
Zwrot płeć mocniejsza genetycznie jest poprawny językowo. Być może jest niepoprawny politycznie, ale to inna sprawa.
Zwrot włosy chowa pod hełm jest także poprawny. Alternatywnie można powiedzieć: włosy chowa pod hełmem. Różnica jest dość subtelna: w pierwszym zdaniu eksponujemy kierunek (np. ruch ręki zgarniającej włosy), w drugim miejsce. Dlatego pierwsze zdanie odbieramy jako dynamiczne, opisujące czynność, drugie jako statyczne, opisujące stan.
Mirosław Bańko