płeć

Szanowni Państwo,
Jaka jest etymologia wyrazu płeć, i które znaczenie jest pierwotne: płeć biologiczna, czy „cera niewieścia” ?
Z poważaniem,
Łukasz
W prasłowiańszczyźnie słowo to – czy raczej jego poprzednik – oznaczało ciało ludzkie i okrywającą je skórę. A. Bańkowski w swoim słowniku etymologicznym podaje, że znaczenie abstrakcyjne rozwinęło się tylko w polszczyźnie ze zwrotów płci męskiej/żeńskiej, które pierwotnie znaczyły 'ciała męskiego/żeńskiego'. Etymologia płci sięga języka praindoeuropejskiego, rdzeń tego słowa miał pierwotne znaczenie 'okrywać, osłaniać', a także 'okrycie, skóra, błona' (tym razem za słownikiem W. Borysia, gdyż Bańkowski daje tu inne wyjaśnienie, wiążące płeć z dawnym rdzeniem o znaczeniu 'płynąć').
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski