pleonazmy i tautologie

Zetknąłem się z określeniem prawdziwy autentyk. Jest to typowe masło maślane. Moim pytaniem jest, czy takie zestawienie słów jest tylko bez sensu, czy jest także niepoprawne z punktu widzenie gramatyki języka polskiego. Czy istnieje jakaś reguła gramatyczna typu „język polski nie toleruje zbędnych powtórzeń”.

Pod adresem https://sjp.pwn.pl/ nic takiego nie znalazłem, ale może źle szukałem.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam i życzę dużo wytrwałości.

Stanisław Bartkowski

Pleonazmy i tautologie nie należą do wykroczeń przeciwko gramatyce. Nie należą do nich też inne błędy wynikające z niezrozumienia znaczenia słów. Bezsensowne zdanie Noama Chomsky'ego: „Bezbarwne zielone idee wściekle śpią” jest gramatycznie bez zarzutu!

Mirosław Bańko