po całości

Czy poprawny jest zwrot po całości i kiedy można go użyć?
Zwrotu takiego słowniki nie notują, ja także go nie znałem. Poszukałem więc w Internecie.
Okazuje się, że w tekstach potocznych, często w wypowiedziach nacechowanych emocjonalnie po całości znaczy ‘w ogóle’, ‘całkowicie’, ‘na całego’. Na przykład: „Że on frajer, że ciemniak i po całości obs…ec’’; „spłukałeś się po całości’’; „narkotyki neguję po całości’’; „Polskę Rosjanie ol…li po całości’’ „to było rock-and-rollowe życie po całości’’, „pojedziemy z nimi po całości’’ (to już właściwie frazeologizm).
Nie ma potrzeby wprowadzania do języka polskiego takiej konstrukcji, skoro da się wyrazić potrzebne znaczenia za pomocą istniejących już słów i zwrotów. Z drugiej strony – język się odświeża…
Nie zalecam po całości w sytuacjach i wypowiedziach oficjalnych. Czy się ostoi i ustoi w języku potocznym – czas pokaże.
Są też oczywiście raczej niebudzące wątpliwości konteksty, gdzie występują obok siebie wyrazy po i całości, ale domyślam się, że nie o nie chodzi, np.: „przewodnik po całości piśmiennictwa…’’, choć i tu proponowałbym „po całym piśmiennictwie…’’.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków