po cenie czy za cenę?

Szanowni Państwo,
która forma jest poprawna:
1) sprzedawać coś po cenie niższej od ceny…,
2) sprzedawać coś za cenę niższą od …?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Beata
W dosłownym użyciu, zwłaszcza gdy chodzi o sprzedaż wielokrotną (a więc sprzedawać w przeciwieństwie do sprzedać), dominuje konstrukcja po cenie. Alternatywne (i rzadsze) za cenę dotyczy jednorazowego aktu sprzedaży. Możemy więc sprzedać mieszkanie za cenę niższą od rynkowej, ale agencja nieruchomości – gdyby chciała – mogłaby sprzedawać mieszkania po cenie niższej niż rynkowa.
W przenośnym użyciu stosuje się tylko przyimek za, por. za wszelką cenę, za żadną cenę, za cenę zdrowia (kłamstwa) i in.
Mirosław Bańko, PWN