po wyjściu za szkoły…

Mam problem z rzeczownikami odczasownikowymi. Czy zawsze powinny odnosić się do podmiotu zdania? Nie ma raczej wątpliwości, że zdania typu „Po wyjściu ze szkoły przyjechał autobus” są niepoprawne, można więc tak samo traktować zdania w rodzaju „Po kliknięciu przycisku pokaże się animacja”. Co jednak w przypadku, gdy podmiot nie jest wyraźnie zaznaczony (semantycznie), na przykład „Po kliknięciu przycisku następuje powrót do strony głównej” albo „Po kliknięciu przycisku nic się nie dzieje”?
Zdanie „Po wyjściu ze szkoły przyjechał autobus” rzeczywiście jest nieudane, sugeruje, że autobus wyszedł ze szkoły i przyjechał. Jest tak dlatego, że nie wskazano osoby, która opuściła szkołę. Jeśli tak zrobić, zdanie wraca do normy, np. „Po wyjściu dzieci ze szkoły przyjechał autobus”. Pozostałym Pani przykładom niczego nie brakuje, a groźba ich mylnego odczytania jest teoretyczna.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski