pochodzenie nazwisk

Proszę o podanie etymologii nazwisk Giersz, Śmiglewski oraz Łobaczewski i wyjaśnienie, o czym świadczą końcówki -ski i -czyk.
Z góry dziękuję.
Giersz pochodzi od imienia Gerard, Śmiglewski prawdopodobnie od nazwy miejscowej Śmiglew lub Śmiglewo (chyba już nie istniejącej, bo wykazy nazw geograficznych takiej nie wymieniają), Łobaczewski zaś może pochodzić od nazwy Łobaczew (miejscowość w pobliżu Terespola).
Cząstki -ski i -czyk to nie końcówki, lecz przyrostki. Pierwszy tworzy przymiotniki, zwłaszcza od nazw miejscowych, drugi nazwy mieszkańców, głównie od niektórych nazw obcych, np. Chińczyk, mediolańczyk.
Zachęcam do lektury Nazwisk Polaków Kazimierza Rymuta (tam też bibliografia).
— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
PS. Na stronie tytułowej poradni jest informacja, że nie udzielamy odpowiedzi na temat pochodzenia nazwisk, tym razem uczyniliśmy wyjątek.
Red.