początek czy początki?

Czy poprawne są formy: w początkach XX wieku, w początkach renesansu itp.? Chodzi mi o użycie rzeczownika początek w l.mn., wydaje się bowiem, że dany okres może mieć jeden początek, skąd więc nagminne stosowanie formy mnogiej?
Wyrażenie, o które Pani pyta, jest w powszechnym użyciu. Można je znaleźć w słownikach i można na nie natrafić w tekstach, np. „Założenie to jest zgodne z zasadami percepcji, określonymi przez psychologię postaci w początkach XX stulecia” (K. Albin, Reklama), „Tak na zdjęciach z rodzinnego albumu wyglądały mury Coventry w początkach lat pięćdziesiątych” (P. Siemion, Niskie Łąki), „W początkach lat 20. popularne były bale mody w Hotelu Europejskim” (Dzień dobry).
Mamy zresztą nie tylko w początkach, ale też od początków, do początków – są w ogóle początki, np. „(…) takie były początki world music” (G. Brzozowicz, F. Łobodziński, 100 płyt, które wstrząsnęły światem). Ciekawe natomiast, że nie mówi się np. końce XX wieku, końce waszej znajomości itp. Początki, jak widać, mogą być różne i liczne, koniec jest niestety tylko jeden. Jak w przysłowiu: „Miłe złego początki, lecz koniec żałosny”.
Mirosław Bańko, PWN