pod auspicjami

Witam,
można czasem spotkać słowo auspicja (-e?) w zdaniach typu: „Konkurs organizowany jest pod auspicjami stowarzyszenia…”. Nie ma tego słowa w sjp.pwn.pl w wyżej użytym znaczeniu. Jak więc wygląda sprawa z auspicjami?
1) Czy to słowo jest poprawie używane?
2) Dlaczego go nie ma w słowniku?
3) Co dokładnie oznacza?
4) Czy ma liczbę pojedynczą i jak się je odmienia?
Z góry dziękuję za informacje,
Pozdrawiam,
wiktor
Jeśli pominąć znaczenie historyczne, uwzględnione w przywołanym słowniku, to auspicje występują dziś wyłącznie w wyrażeniach przysłówkowych (a więc same nie są nośnikiem treści i się nie odmieniają). Inny słownik języka polskiego PWN pod hasłem auspicje podaje dwie definicje:
1. Jeśli coś odbywa się pod auspicjami jakiejś instytucji, organizacji, rzadziej jakiejś osoby, to odbywa się pod jej opieką, zwierzchnictwem, kierownictwem lub wpływem. (…)
2. Jeśli coś odbywa się pod dobrymi lub złymi auspicjami, to odbywa się pod dobrą lub złą wróżbą.

Druga definicja nawiązuje do historycznego znaczenia auspicji, które znalazł Pan w słowniku internetowym. Obydwie Inny słowik języka polskiego zilustrował przykładami.
Mirosław Bańko, PWN