podczas czy na?

Jak należy mówić: „Film pokazywano podczas festiwalu” czy „…na festiwalu w Cannes”? Podobnie: „Film nagrodzono podczas…” czy „…na festiwalu”?
Konstrukcja na festiwalu jest jednoznaczna, podczas festiwalu zakłada tylko równoczesność zdarzeń. „Co świadek robił podczas festiwalu w Cannes?” – mógłby zapytać sąd i mógłby usłyszeć: „Opalałem się na plaży w Ustce”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski