podlec

Prosze mi wytłumaczyć, dlaczego słowo podlec nie odmienia się jak krawiec lub walec? Forma B/D podleca brzmi strasznie. Czy narzędnik będzie brzmiał: podlecem?

Z powazaniem
Anna Kłys
Czy forma podleca w Pani uchu dlatego „brzmi strasznie”, że wygląda, jakby pochodziła od czasownika podlecać (się)? Podlec nie może się odmieniać jak walec, gdyż przypadków zależnych nie dałoby się wymówić bez łamania języka: podlca? podlcem? O ileż łatwiej podlecem!
Mirosław Bańko