podmiot szeregowy

Szanowni Państwo,
będę wdzięczna za pomoc w następującej kwestii: orzeczenia w jakim rodzaju wymaga podmiot szeregowy dzieci i młodzież? „Dzieci i młodzież maszerowali” czy „…maszerowały”?
Dziękuję. Łączę wyrazy szacunku.
Joanna
Ponieważ składniki podmiotu są różnorodzajowe, a referencyjnie osobowe, należy wybrać męskoosobową formę orzeczenia: „Dzieci i młodzież maszerowali”. Gdyby składniki podmiotu miały różny rodzaj, ale odniesienie nieosobowe, należałoby użyć formy nieosobowej, np. „Łyżka i nóż leżały na stole”.
Podmiot, o jakim tu mowa (tzw. szeregowy), stwarza też inne problemy, dotyczące kategorii liczby i osoby orzeczenia. W archiwum naszej poradni jest kilka odpowiedzi dotyczących tego tematu: w okienko poradnianej wyszukiwarki należy wpisać słowa 'podmiot szeregowy' (bez cudzyslowu), a za drugim razem 'podmiotem szeregowym' (też bez cudzysłowowu). Uzyskane zbiory odpowiedzi tylko częściowo się pokrywają).
Mirosław Bańko, PWN