podroby

Jaka jest etymologia słowa podroby?

Podroby, a dawniej też podrób, podroba, podróbki oraz droby, dróbka, dróbki, to podrobione, czyli podzielone na drobne części wnętrzności zwierząt, tzn. wątroba, płuca, flaki, serce, śledziona bydlęca, a u drobiu (czyli drobnych, małych zwierząt) nie tylko wątroba, żołądek i serce, ale też głowa, szyja, skrzydełka i nogi.

Morfemem rdzennym jest -drob-, kontynuant prasłowiańskiego *drobъ i praindoeuropejskiego dhrob-. Ten sam etymon występuje też w ang. drop 'kropla'.

Archiwum