podwójna negacja

podwójna negacja
28.01.2005
28.01.2005
Witam,
mam następujący problem. Czy stwierdzenie nic nie robić jest podwójnym zaprzeczeniem i nie oznacza robić wszystko? I czy prawidłowe nie byłoby stwierdzenie robić nic albo nie robić wszystkiego?
Pozdrawiam.
W niektórych językach mówi się robić nic (np. po angielsku to do nothing), po polsku mówimy nie robić nic, czyli stosujemy podwójną negację. Nie jest jednak tak jak w logice, gdzie jedna negacja znosi drugą i „nieprawda, że nieprawda, że Karol jest łysy” oznacza, że Karol nie ma włosów. Podwójna negacja w polszczyźnie działa w płaszczyźnie czysto składniowej, a nie semantycznej. Niektóre zaimki, tzw. negatywne (np. nikt, nic, żaden), w normalnych warunkach wymagają, aby towarzyszący im czasownik był zaprzeczony. Stąd „Ja nic nie wiem”, „Ty nikogo nie widziałeś”, a w ogóle „Żadnego problemu nie było”.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!