podwójna negacja

Dzień dobry.
Mam problem związany z językiem polskim i tym, jak się mówi. Chodzi mi o przykładowe sytuacje: „Nikt nie śpi”, „Nikt nie je”. Skoro NIKT NIE śpi, je, to każdy śpi, je. To jest logiczne, wg mnie. Dużo mędrkowałem oraz szukałem, ale ten problem nie został nigdzie wyjaśniony. Czy forma nikt nie jest poprawna? Każdy tak mówi, ja też, ale to wynika z przyzwyczajeń.
Pana problem jest znany językoznawcom pod nazw podwójnej negacji. Niektóre polskie zaimki nie tylko same mają znaczenie przeczące, ale zwykle też wymagają obok siebie czasownika zaprzeczonego.
Podwójna negacja nie jest zjawiskiem uniwersalnym, nie ma jej np. w języku niemieckim ani angielskim, por. „Nikt nie śpi” i „Nobody sleeps”.
Mirosław Bańko, PWN