pogawędki internetowe a rozwój języka

Jaki wpływ na rozwój języka mają dyskusje czatowe?
Dyskusje internetowe są zjawiskiem szerzej znanym zaledwie od kilku lat, zresztą biorą w nich udział głównie ludzie młodzi. Liczba osób uczestniczących w pogawędkach – jak można oszacować na podstawie różnych danych statystycznych – nie przekracza 5-6 milionów, a więc nawet jeśli odliczyć osoby zbyt młode, by uczestniczyć w czatach, mniej niż 20 proc. Polaków.
Już te fakty powinny tłumaczyć, że pogawędki internetowe nie mogły dotąd w istotny sposób wpłynąć na rozwój języka, chyba nawet nie oddziałały znacząco na język młodzieży. Zresztą zmiany w języku nie następują aż tak szybko. Jedyny widoczny ślad czatów komputerowych w polszczyźnie to niewielka liczba nowych wyrazów i frazeologizmów, choć też raczej środowiskowych niż ogólnopolskich.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski