pójść

Witam,
Proszę o pomoc w następującej sprawie: sprawia mi trudność odmiana czasownika iść w czasie przeszłym. Czy prawidłowa jest forma „Ty poszedłeś”, czy „Ty poszłeś"? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Edyta Dudek
Mówimy: „Ty poszedłeś, Janku”, ale „Ty poszłaś, Marysiu” – wybór formy zależy więc od płci osoby, o której mowa. Taka jest norma. W języku potocznym może Pani nieraz usłyszeć formę poszłeś, ale jest ona uważana powszechnie za błąd.
Mirosław Bańko