pokoje z łazienką czy z łazienkami?

1 – Hotel oferuje pokoje z łazienkami, klimatyzacją i minibarkami.
2 – Hotel oferuje pokoje z łazienką, klimatyzacją i minibarkiem.
Które z powyższych zdań jest właściwsze?
Gdyby pedantycznie podchodzić do rzeczy, to obu zdaniom można by zarzucić, że są nieprecyzyjne. Z pierwszego ktoś mógłby wyciągnąć fałszywy wniosek, że w jednym pokoju są co najmniej dwie łazienki i co najmniej dwa minibarki. Z drugiego – że jedna łazienka i jeden minibarek przypadają na kilka pokoi.
Potoczna wiedza mówi nam jednak, że pokój z dwiema łazienkami to rzecz niebywała i dzięki temu pierwsze zdania jest, by tak rzec, nieszkodliwe. Potoczna wiedza podpowiada też, że hotel, który daje swoje oferty w mediach, zapewne nie należy do tych najtańszych, w których mieszkańcy różnych pokojów muszą się dzielić jedną łazienką. W sumie więc wszystko jedno, jak się napisze – niebezpieczeństwo nieporozumienia raczej nie grozi. Częstsze są ogłoszenia pierwszego rodzaju – może dlatego, że przez wielokrotne użycie liczby mnogiej stwarzają wrażenie bogactwa i wyższego standardu.
Mirosław Bańko