pokolenie Kolumbów

Która pisownia jest właściwa: pokolenie kolumbów czy może raczej pokolenie Kolumbów?
Piszemy pokolenie Kolumbów. Tak jest w zwyczaju, m.in. – co tu przede wszystkim istotne – w publikacjach z zakresu historii i literaturoznawstwa. Jak wiadomo, nazwa pochodzi od powieści Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20, a jej tytuł – od pseudonimu bohatera. Przeniesienie jej z jednej postaci literackiej na całe pokolenie ludzi urodzonych ok. 1920 r., którzy w dorosłość wchodzili w latach wojny i okupacji, na pozór pozbawia ją jednostkowości, która jest cechą charakterystyczną nazw własnych, w związku z tym można się zastawiać, czy zasadne jest użycie wielkiej litery. Z utrwalonym zwyczajem nie ma jednak sensu się spierać, poza tym można uznać, że nazwa Kolumbowie ma referencję jednostkową – odnosi się nie poszczególnych osób, lecz do całej zbiorowości. Na potwierdzenie zauważmy, że normalnie nie używa się jej w referencji szczegółowej, np. „W powieści opisano czterech Kolumbów”, lecz generycznie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski