pół+Polak

W jakiej sytuacji powinniśmy pisać pół-Polak, a kiedy pół Polak?
Wyraz pół z rzeczownikiem piszemy razem, jeśli takie złożenie występuje samodzielnie, np. półprodukt, półinteligent, półjawa. Tak też napisalibyśmy wyraz pół-Polak, gdyby nie duża litera. To ona wymusza dywiz. Pół-Polak to ktoś, kto jest połowicznie Polakiem, i nie jest ważne, z jakiego powodu ani czym trąci druga jego połowa. Inaczej postąpimy w wypadku, gdy tę drugą połowę dookreślamy. Pół Polak, pół Francuz to ktoś, kto np. ma matkę Polkę i ojca Francuza albo pół życia spędził w Polsce, a pół we Francji i przyswoił sobie cechy obu narodowości.
Lidia Wiśniakowska, PWN