-pol-

Szanowni Państwo,
chciałam się dowiedzieć o pochodzeniu przyrostka pol. Będę wdzięczna za wyczerpującą odpowiedź.
Z poważaniem
Janina Cunnelly
W polszczyźnie nie ma przyrostka -pol, którym byłoby można tworzyć regularne derywaty. Jest natomiast w naszym języku wiele wyrazów zawierających -pol- – cząsteczkę o różnym znaczeniu i różnym pochodzeniu, por. np. dipol (-pol z grec. pólos ‘biegun’); monopol (-pol z grec. pōléein ‘sprzedawać’), a także rodzime nazwy firmowe typu Indykpol, Śledźpol, Polfa, Poltek – tu pol pochodzi ze skrócenia wyrazu polski (Polska).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski