pole Broki

Jak odmieniać francuskie nazwisko Broca? Szczególnie ważny jest dla mnie dopełniacz. Czy tak jak Zola – a więc Broki, czy nie odmieniać w ogóle? Paul Broca to słynny neurolog francuski. Odkrył obszar kory mózgowej odpowiedzialny za pewien aspekt mowy. W neuroanatomii obszar ten nazywa się jego nazwiskiem. W literaturze polskiej pojawiają się terminy: pole Broki, pole Broci, pole Broca. Który z nich jest właściwy?
Nieodmienność byłaby możliwa, bo jest to nazwisko akcentowane na ostatnią sylabę, ale prowadzi do powstania mało czytelnej formy pole Broca [broka], z której wywnioskować można, że albo Broca to przydawka w mianowniku, albo nazwisko ma formę Broc. Od strony gramatycznej lepiej byłoby pole Paula Broca, niestety ta forma jest nieudana fonetycznie [pole pola broka], a poza tym imion w terminach tego typu się nie używa. Forma pole Broci też nie jest godna polecenia, bo narusza zasady pisowni, a że zakończenia nazwisk polszczyć powinniśmy konsekwentnie, tzn. i w mowie, i piśmie – najlepiej pisać pole Broki, kładąc akcent na drugą sylabę od końca.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski