polonizacja nazw indyjskich

 
polonizacja nazw indyjskich
28.06.2011
Szanowni Państwo,
słownik ortograficzny PWN podaje spolszczoną pisownię takich hinduskich nazw, jak Radżasthan, Dżodhpur, Dżajpur. Czy należy wobec tego przyjąć jako zasadę zapis w tekście polskim hinduskiej głoski oddawanej w angielskiej transkrypcji przez j jako ?
Jak zapisać w polskim tekście:
1. nazwisko maharadży zapisane w transkrypcji angielskiej w postaci: Gaj Singh?
2. nazwę obiektu Sir Cowasji Jehangir Hall w Bombaju?
Z poważaniem
Anna Garbacz
Muszę wspomnieć, że jest u nas też w użyciu osobliwa transkrypcja z hinduskiego, zgodnie z którą zapisuje się Radźasthan, Dźodhpur, Dźajpur. Ze względu na niezgodność tych zapisów z zasadami polskiej ortografii nie jest ona godna polecenia.
Jeśli polszczymy angielskie formy nazw hinduskich, należy znak j zastąpić znakiem , aby rozwiązać problem z wymową. Taka transkrypcja nie może budzić zastrzeżeń, bo angielski jest w Indiach urzędowym językiem pomocniczym.
W związku z tym najlepiej zapisać: Gadż Singh, Sir Cowasdżi Dżehangir (znak w, który należy czytać z angielska, zostawiłbym bez zmian). Nazwę tego obiektu należałoby jednak przetłumaczyć, skoro spolszczyliśmy nazwę osobową.
Jan Grzenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!