położyć się i lec

Szanowni Państwo,
w zadaniu szkolnym (3 klasa szk. podst.) dzieci miały zakwalifikować m.in. słowo położyć do kategorii ż wymiennego lub niewymiennego. Moim zdaniem wymienia się na g w słowach typu legnie (od lec), ale może się mylę albo pokrewieństwo etymologiczne jest zbyt dalekie? Proszę o opinię.
Czasowniki położyć się i lec są oczywiście spokrewnione, wspólnym źródłem jest dla nich prasłowiańskie legti, ale czy to pokrewieństwo nie jest zbyt odległe dla szkolnej dydaktyki języka polskiego, nie mnie sądzić (proszę zapytać metodyków). Mogę tylko powiedzieć, że jeżeli dziecko w trzeciej klasie szkoły podstawowej intuicyjnie kojarzy wyrazy lec i położyć się jako pokrewne i dostrzega w nich opozycję g: ż, to tylko dobrze o nim świadczy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski