polska premier czy polski premier?

Jaką formę przybiera przymiotnik określający rzeczownik męski, jeśli nie ma on żeńskiego odpowiednika (lub brzmi sztucznie), a dotyczy kobiety, przykładowo: – Ewa Kopacz – polska premier czy polski premier?
– Indira Gandhi – indyjski polityk czy indyjska polityk? itp.
Problem już był poruszany w naszej poradni, zob. odpowiedź pod nagłówkiem biegła rewident i redaktor naczelna z 2002 r. Można też użyć wyszukiwarki Google: gdy wykona się kawrendę redaktor naczelna, to nasza poradnia pokazuje się na drugim miejscu, zaraz za Wikipedią!
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski