polszczenie obcych nazw geograficznych

 
polszczenie obcych nazw geograficznych
15.09.2013
Dzień Dobry!
Niedawno na portalu sjp.pl rozgorzała dyskusja o haśle teksas z SJP Doroszewskiego. Najpierw chodziło o definicję, w której autor zamieścił nazwę stanu Texas pisaną przez x, co miało świadczyć o niekonsekwencji leksykografa. Później zaś dyskutanci skupili się na padającym tam stwierdzeniu, jakoby Texas był nazwą „stanu Ameryki Północnej” (por. kolorado).
1.Czy rzeczywiście był to wtedy błąd?
2. Skąd niekonsekwencja w polszczeniu stanów, np.: Nevada/Utah, ale Luizjana?
Traktowanie Teksasu czy Kolorado jako „stanów w Ameryce Północnej” to niezręczność, nie same Stany leżą przecież na tym kontynencie. Jeśli chodzi o pisownię, to różne tempo adaptacji nazw obcych jest rzeczą normalną, nie nazywałbym tego niekonsekwencją. O niekonsekwencji można by mówić, gdyby w granicach jednego hasła używano raz jednego wariantu, raz drugiego.
Nie jest także niekonsekwencją spolszczona pisownia teksasy i oryginalna Texas. Dziś piszemy Teksas, pół wieku temu mogło być inaczej. Jeśli temat Pana interesuje, to proszę przejrzeć różne wydania encyklopedii i atlasów geograficznych.
Nawiasem mówiąc, nazwa teksasy to chyba rodzima innowacja, angielskie słowo brzmi jeans (skąd polskie dżinsy). Innym rodzimym wynalazkiem o zbliżonym znaczeniu są farmerki, choć te nie muszą być uszyte z dżinsu. Jedni używali obu tych nazw w odniesieniu do prawdziwych zachodnich dżinsów, inni rezerwowali je dla krajowych podróbek.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
  1. 15.09.2013
    Co do spodni teksasów, to dawniej amerykańskie dżinsy szyto w Dallas, w związku z tym Dallas, Texas widniało na metkach tych wyrobów, stąd takie określenie dżinsów się u nas utarło.
    Pozdrawiam
    Łukasz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!