pomału – powoli

Witam serdecznie, mam do Państwa następujące pytanie, o to czy prawidłowe jest następujące sformułowanie: „Nad Polskę nasuwa się pomału front atmosferyczny”. Problem dotyczy tego, czy właściwe jest w tym miejscu użycie „pomału"? Pozdrawiam.
Robert Bochenko
Pomału jest słowem dwudziestokrotnie rzadszym niż powoli i używanym głównie w literaturze pięknej i języku potocznym. Co więcej, zwykle mówimy, że ktoś coś zrobił pomału, rzadziej – że coś się pomału stało. Dlatego w komunikacie meteorologicznym – tekście bądź co bądź oficjalnym, w którym uwaga odbiorcy powinna się skupiać na treści, a nie formie wypowiedzi – słowo powoli byłoby stosowniejsze.
Mirosław Bańko