pomarańczowe czy żółte?

Czy poprawne jest nazywanie żółtego światła sygnalizatora pomarańczowym? Mówi tak wiele osób, a moim zdaniem sygnały są czerwone, żółte i zielone, tak jest zapisane w Kodeksie drogowym i te trzy kolory są chyba ich nazwami. A jeżeli żółty sygnał będziemy nazywali pomarańczowym (bo akurat na danym sygnalizatorze ma taki odcień), to równie dobrze jakiś „spec” od kolorów może się kłócić, że u góry nie jest czerwony, tylko wiśniowy, purpurowy albo jeszcze jakiś inny. :-)
Jeśli istnieje potrzeba ścisłego wyrażania się, np. w języku urzędowym, należy oczywiście odpowiedni kolor sygnalizatora nazywać żółtym, skoro takie określenie przyjęto w obowiązujących przepisach. W języku potocznym precyzja wysłowienia się nie jest tak bardzo potrzebna, toteż często zadowalamy się możliwością uwydatnienia różnic pomiędzy określanymi obiektami. Trzeba stwierdzić, że z praktycznego punktu widzenia sama nazwa koloru ma drugorzędne znaczenie, istotne jest, że są to kolory odmienne. Być może przymiotnika pomarańczowy używa się w ten sposób w nawiązaniu do barwy kierunkowskazów (potocznie zwanych migaczami).
Wniosek: w języku potocznym można środkowe światło sygnalizatora nazywać pomarańczowym.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski