pomijane się

Szanowni Państwo,
czy w zdaniu (i jemu podobnych): „Matka może położyć się z dzieckiem i pobawić (się?) z nim grzechotką” należy powtórzyć zaimek się, czy jest to całkowicie zbędne? Czy istnieje jakaś reguła dotycząca tej kwestii?
Pozdrawiam
Ola S.
Słowo się można pomijać w dwojakich konstrukcjach: współrzędnych, np. „Oni się czeszą i myją”, oraz niewspółrzędnych, np. „Oni boją się uśmiechnąć”. Podany przez Panią przykład należy do pierwszej kategorii i jest poprawny. Ścisły opis warunków, w których można pominąć drugie (i ewentualnie następne) się nie jest prosty. Można jednak zauważyć, że drugie się nie może znajdować się w zdaniu nadrzędnym ani podrzędnym w stosunku do zdania zawierającego pierwsze się, por. „Zmartwił się, że się spóźni” i niepoprawne w tym sensie: „Zmartwił się, że spóźni”; podobnie „Jak się umyjesz, to się uczesz” i niedobre: „Jak się umyjesz, to uczesz”.
Mirosław Bańko