pomoc dla onomatopeistów

Witam ponownie,
zauważyłem, że obecnie młodzież (i nie tylko), na forach internetowych, nie tłumaczey obcojęzycznych onomatopej (pozostawia angielskie hmph, argh, wow, boom, yikes itd. itp.). W związku z tym prosiłbym o podanie 1–2 publikacji, które wprowadzałyby i pokrótce omawiałyby zagadnienie polskich wyrazów dźwiękonaśladowczych. Jestem przekonany, że informacja ta przyda się nie tylko mnie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Paweł M. a.k.a. Personidas
Korzystam z zaproszenia, aby wymienić dwie własne książki: Współczesny polski onomatopeikon. Ikoniczność w języku oraz Słownik onomatopei, czyli wyrazów dźwięko- i ruchonaśladowczych. Bibliografia zawarta w pierwszej z nich zawiera dalsze lektury. Angielsko-polskiego słownika onomatopei jednak nie widziałem, może wśród czytelników poradni jest jego przyszły autor?
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski